Potęga Inteligencji Emocjonalnej - Michał Łęgowski
Jakość Twojego życia jest uzależniona od tego jak zarządzasz własną sferą emocjonalną i jak radzisz sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Wszystko opiera się na bardzo głębokim zrozumieniu tego, co dzieje się w nas samych i dookoła. Na ile kontrolujesz emocje, które kłębią się wokół Ciebie?
EQ, pasja, inteligencja, emocjonalna, IQ, mózg, zrozumienie, sfera, sukces, potęga
15752
post-template-default,single,single-post,postid-15752,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Potęga Inteligencji Emocjonalnej

Potęga Inteligencji Emocjonalnej

Jakość Twojego życia jest uzależniona od tego jak zarządzasz własną sferą emocjonalną i jak radzisz sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Wszystko opiera się na bardzo głębokim zrozumieniu tego, co dzieje się w nas samych i dookoła. Na ile kontrolujesz emocje, które kłębią się wokół Ciebie?

„Sukces życiowy, co najwyżej w dwudziestu procentach zależy od IQ. W takim razie pozostaje jeszcze osiemdziesiąt procent innych oddziaływań - grupa czynników nazywana inteligencją emocjonalną.”

– Gordon Dryden

Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju technologii, która ułatwia nam życie, ale oddala nas od siebie. Nie trzeba już wychodzić z domu, żeby porozmawiać z innymi, życie znajomych mamy wyłożone na tacy podczas przeglądania Facebooka. Nasze życie nabiera, coraz większego tempa, przez co zacierają się podstawowe kompetencje służące do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Ludzi, którzy nie radzą sobie z samym sobą można spotkać wszędzie i robi się ich coraz więcej. Nie chodzi tutaj o problemy psychiczne, ale w bardzo wielu przypadkach, chociażby o relacje z rodziną lub stosunki damsko-męskie. Niektórzy zamykają się w sobie przez swoje problemy, inni udają kogoś kim nie są, tylko dlatego żeby otrzymać uwagę i zdobyć akceptację innych.

 

Czym naprawdę jest inteligencja emocjonalna?

 

To cały zestaw kompetencji, który można podzielić na trzy obszary – relacje z samym sobą, relacje z innymi i nasz stosunek do zadań, wyzwań i działań. Jak widzisz, wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o empatię, ale o całe spectrum emocjonalne człowieka od samoświadomości, utrzymywania stosunków z ludźmi, aż po kwestie umiejętności adaptacyjnych, motywowania się i przywództwa.

Przeczytaj więcej o podziale Inteligencji Emocjonalnej na Wikipedii. Zwróć uwagę na to jak bardzo szeroki jest ten temat i jakie  korzyści może wnieść do Twojego życia.

Warto zainwestować swój czas w zdobycie wiedzy o inteligencji emocjonalnej i praktykowanie jej, bo im więcej nad tym pracujesz, tym większą kontrolę masz nad swoim życiem. Daniel Goleman w 1995 roku udowodnił, że emocje mają wpływ na każdą decyzję, którą podejmujesz.

 

Zrozumieć siebie

 

Pierwszym krokiem, od którego warto zacząć jest świadomość, tego co dzieje się wewnątrz Ciebie. Jest to niesamowicie istotne, gdyż stanowi to punkt wyjścia do jakichkolwiek relacji z innymi. Zacznijmy od wartości, którymi się kierujesz w swoim życiu. Kliknij tutaj i pobierz plik z listą wartości.

Po pobraniu wykonaj poniższe polecenia:

1. Zaznacz kolorem 10 najważniejszych wartości, którymi aktualnie kierujesz się w swoim życiu.

2. Zaznacz innym kolorem 10 wartości, którymi chciałbyś kierować się w swoim życiu.

Jaka jest różnica? Zastanów się nad tym, co sprawia że wartości zaznaczone dwoma różnymi kolorami różnią się od siebie. Co powinieneś z tym zrobić?

 

Po liście wartości pora na krok drugi. Teraz istotne będzie to czy zdajesz sobie sprawę z emocji, które pojawiają się w Twoim ciele. Im szybciej identyfikujesz to, co dzieje się z Tobą tym lepiej. Przez najbliższe kilka dni staraj się wyłapywać myślami odczuwane przez siebie emocje. Przykładowo, podczas rozmowy z innymi wyłapuj to, co dzieje się wewnątrz Ciebie – „O! Teraz czuję że odczuwam irytację” i tak dalej. Im szybciej będzie Ci to wychodziło tym większą kontrolę będziesz miał nad swoim zachowaniem, kiedy zdasz sobie sprawę z tego, co odczuwasz.

Zastanów się na chwilę, ile przewagi przyniosłaby Ci umiejętność, gdybyś potrafił panować nad emocjami za pomocą nawyku identyfikacji. Jak to działa? Gdy nazywasz i wyłapujesz emocje, to zaczynasz się nad nią zastanawiać, a wtedy to Ty sprawujesz kontrolę.

Przeczytaj artykuł pt. „Poszukiwanie odpowiedzi”, który pozwoli Ci jeszcze bardziej zajrzeć w głąb siebie.

Zrozumieć innych

 

Ludzie ponad wszystko szukają zrozumienia i akceptacji. Chcą być szanowani i doceniani przez innych. Jeśli dobrze zaspokoisz te potrzeby, to znacznie poprawisz swoje relacje międzyludzkie. Na początek obejrzyj 16-minutową komedię i zobacz, na czym polega siła szczerych komplementów. Nie musisz oglądać całości, jeśli nie masz na to czasu, ale warto!

Validation Napisy PL

Oczywiście ten film jest przesadzony, ale spróbuj wyciągnąć z niego wnioski. Co z zachowania głównego bohatera możesz wyciągnąć dla siebie? Co wyróżniało go na tle innych ludzi?

Polecam przeczytanie artykułu pt. „Zrozumienie to jedyne rozwiązanie”. To bardzo mocne podejście dotyczące zrozumienia innych na głębokim poziomie.

Teraz możemy przejść dalej. Kolejną niezbędną umiejętnością będzie współpraca z innymi na rzecz osiągania wspólnych celów. To podstawa przy jakiejkolwiek interakcji z grupą, która w pracy może okazać się niezbędna. W związku z tym proponuję na to prosty przepis. Wybierz się na jedno ze spotkań praktyków rozwoju osobistego MeetPRO, które organizujemy w całej Polsce. Spotkania odbywają się co miesiąc i dzięki nim znacznie rozwiniesz swoje kompetencje współpracy z innymi. Zajrzyj na www.meetpro.pl i dowiedz się więcej.

 

Rozwijaj się szybciej

 

Omówiliśmy już podstawowe kwestie samoświadomości i relacji z innymi. To zaledwie ułamek, tego co chciałbym Ci przekazać na temat inteligencji emocjonalnej. Ten temat jest bardzo szeroki i wymaga dużo praktyki. Mogę Ci, jednak zagwarantować że przynosi to wspaniałe efekty. Jeśli wytrwałeś do tego momentu i nadal czytasz ten artykuł, to zwróć uwagę na to jak już zmienił się sposób Twojego postrzegania na pewne sprawy. Czujesz różnicę?

Chciałbym Cię zaprosić na intensywne szkolenie, które poprowadzę 13 czerwca w Poznaniu. Nazywa się „Emotional Intelligence Training” i jest esencją całego mojego doświadczenia związanego z tym tematem. Gwarantuję Ci efekty, które zostaną z Tobą do końca życia.

Jeśli jesteś gotowy to kliknij tutaj i dowiedz się więcej na temat tego szkolenia. Do zobaczenia!