Zrozumienie to jedyne rozwiązanie - Michał Łęgowski
Każdy człowiek ma indywidualne doświadczenia życiowe, dlatego znacznie różnimy się w sposobie, w jakim postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Oznacza to, że nie jesteś wstanie zrozumieć wielu ludzi, ponieważ to czego oni doświadczyli jest zupełnie inne od tego, co Ty znasz. W ten sposób powstają konflikty i ranimy siebie nawzajem, kompletnie pojmując inaczej te same sytuacje. Wszyscy ludzie pragną ponad wszystko akceptacji i zrozumienia. Każdy chce być szczęśliwy i żyć w spokoju. Jak to się dzieje, że ludzie potrafią się krzywdzić, jeśli pragną tego samego? Wszystko wynika z braku zrozumienia na głębokim poziomie.
zrozumienie, jedyna, droga, pokój, spokój, brak, kłótni, akceptacja, komunikacja, ludzie, życie
15694
post-template-default,single,single-post,postid-15694,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Zrozumienie to jedyne rozwiązanie

Zrozumienie to jedyne rozwiązanie

Każdy człowiek ma indywidualne doświadczenia życiowe, dlatego znacznie różnimy się w sposobie, w jakim postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Oznacza to, że nie jesteś wstanie zrozumieć wielu ludzi, ponieważ to czego oni doświadczyli jest zupełnie inne od tego, co Ty znasz. W ten sposób powstają konflikty i ranimy siebie nawzajem, kompletnie pojmując inaczej te same sytuacje.

Wszyscy ludzie pragną ponad wszystko akceptacji i zrozumienia. Każdy chce być szczęśliwy i żyć w spokoju. Jak to się dzieje, że ludzie potrafią się krzywdzić, jeśli pragną tego samego? Wszystko wynika z braku zrozumienia na głębokim poziomie.

 

Zrozumieć, co się dzieje

„Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”

Powyższe powiedzenie ma większy sens niż to się wydaje. Nie istnieje jedna jedyna prawda. Możemy być w tej samej sytuacji, możemy usłyszeć te same słowa i każdy zinterpretuje je po swojemu. Kiedy coś się dzieje, Twój mózg przywołuje wszystkie wcześniejsze emocje i doświadczenia, żeby zrozumieć sens.

To powoduje, że ludzie nie mogą się porozumieć w pewnych sprawach, bo jedna rzecz jest różnie dla nich ważna, inaczej ją rozumieją bądź budzi w nich inne wspomnienia. W takim wypadku ciężko stwierdzić, kto ma całkowitą rację. Paradoksalnie większość ludzi domaga się jej jako zadość uczynienia, podczas gdy nie ma ona zupełnie racji bytu.

Każdy przeżył, kiedyś kłótnie bądź wszedł w pewnie nieporozumienie, w którym czuł się pokrzywdzony. Czasami bywa to nigdy niewyjaśnione. Dobrze zaobserwowałem to w swojej pracy coachingowej, gdzie spotykałem się z klientami, którzy mieli żal do rodziców lub swoich żon o różne sprawy. Niektóre wydawały się błahe, ale były bardzo ważne dla mojego klienta. Głupie niepozmywane naczynia mogą być krzywdzące, kiedy jeden z partnerów odbierze to jako brak szacunku. Nastolatek czuje się niezrozumiany przez rodziców, kiedy oni chcą dla niego tylko dobrze. Brakuje im zrozumienia na głębokim poziomie.

 

Zrozumienie na głębokościach

 

Następnym razem (czyli już niedługo), kiedy spotkasz się z konfliktową sytuacją zastosuj następującą metodę – zgódź się z Twoim rozmówcą. Po co? Automatycznie obniży on „gardę”, czyli kiedy zastosujesz następne kroki nie będzie próbował się bronić. Odetnij się od swoich złych emocji, uświadamiając sobie, że ten człowiek po prostu nie rozumie tego w ten sam sposób co Ty. Drugim krokiem będzie upewnienie go, dlaczego to co powiedział jest ważne dla Ciebie i istotne z jego punktu widzenia. Uwaga, bardzo ważne! Naprawdę musisz zrozumieć jego punkt widzenia. Przestań myśleć na chwilę o tym co Ty myślisz, nawet jeśli masz całkowitą rację. Przyjmij w 100% jego punkt widzenia i zrozum, dlaczego tak reaguje. Brzmi to głupio, ale to pozwoli mu poczuć się zrozumianym. Dopiero po tym wprowadź go w swój subiektywny punkt widzenia, szczególnie uważając czy wszystko pojmuje. Prosta i skuteczna strategia.

Jeśli znajdziesz się w trudniejszej sytuacji to nie udowadniaj nic na siłę. Przekaż rozmówcy link do tego artykułu. Sam możesz przeczytać jeszcze wpis pt. „Ja! Ja mam rację”, który da Ci pełniejszy obraz zrozumienia. Następnie porozmawiajcie na ten temat, a zobaczysz że wszystko potoczy się zupełnie inaczej.

Mistrzostwo zrozumienia

 

Spróbuj osiągnąć taki stan, w którym nikt nie będzie wstanie wyprowadzić Cię z równowagi. Jeśli zaakceptujesz w pełni fakt, że inni ludzie zawsze będą pojmować coś inaczej to łatwiej będzie Ci się z nimi komunikować. Konflikt powoduje straty po obu stronach, a chodzi przecież o uzyskanie efektu współpracy. Mam tu na myśli jakiekolwiek pole współżycia – praca, dom lub po prostu spotkania z obcymi ludźmi.

Takie podejście gwarantuje sukces w większości sytuacji. Bardziej zawiłe mogą być momenty, w których zbyt dużo zebrało się goryczy bądź smutku po obu stronach. Dotyczy to często partnerów lub bliskich, gdzie często kończy się to rozejściem.

Podchodź do wydarzeń z dystansem zawczasu i łap się na momentach, w których próbujesz przecisnąć swój punkt widzenia na siłę. Wejdź w skórę drugiej osoby i zastanów się nad tym, co czuje. Zadaj sobie pytanie – co musiała przejść i dlaczego myśli w ten sposób. Szybko otworzą Ci się oczy na wiele spraw.