Twoja droga i cel - Michał Łęgowski
Czy widziałeś kiedyś statek wypływający z portu bez celu? A czy zauważyłeś na ulicy człowieka, który błąkał się nie wiedząc co ze sobą począć? Zapewne widziałeś takich ludzi, ale już trudno wyobrazić sobie, aby kapitan statku podjął decyzję o podniesieniu kotwicy nie wiedząc, gdzie dokładnie chce dotrzeć. Z rozwojem osobistym jest trochę jak z dowodzeniem statkiem – liczą się efekty, liczy się dotarcie do celu. Jednak, aby do niego dotrzeć, trzeba go sobie wcześniej wyznaczyć. Pojawia się pytanie: jak to zrobić?
droga, cel, marzenia, pasja, życie, fundamenty, nadzieja, motywacja
15575
post-template-default,single,single-post,postid-15575,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Twoja droga i cel

Twoja droga i cel

Czy widziałeś kiedyś statek wypływający z portu bez celu? A czy zauważyłeś na ulicy człowieka, który błąkał się nie wiedząc co ze sobą począć? Zapewne widziałeś takich ludzi, ale już trudno wyobrazić sobie, aby kapitan statku podjął decyzję o podniesieniu kotwicy nie wiedząc, gdzie dokładnie chce dotrzeć. Z rozwojem osobistym jest trochę jak z dowodzeniem statkiem – liczą się efekty, liczy się dotarcie do celu. Jednak, aby do niego dotrzeć, trzeba go sobie wcześniej wyznaczyć. Pojawia się pytanie: jak to zrobić?

Wielu ludzi przez całe życie idzie do przodu nie będąc w stanie określić gdzie chcą dojść. Nieokreślenie miejsca, w którym chcesz znaleźć się za dziesięć lat nie sprawi, że będziesz stał w miejscu. Możesz doskonale radzić sobie ze wszystkimi swoimi sprawami, przeć do przodu i rozwijać się. Ale nie masz żadnej pewności, że to co osiągniesz za parę lat, będzie tym o czym marzyłeś.

Wyznaczanie celów jest jedną z najważniejszych umiejętności człowieka. Niby to takie oczywiste. Kiedy wstajesz rano bardzo łatwo Ci określić co i dlaczego będziesz dzisiaj robił. Planując swój cały tydzień czy miesiąc też możesz łatwo określić swoje cele. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie gdy masz określić cel w całym swoim życiu. Wiele osób mówi: „Jakoś to będzie”. Zanim następnym razem wypowiesz powyższe słowa, zastanów się, czy „jakoś” Ciebie satysfakcjonuje.

W 1979 roku na Uniwersytecie Harvarda przeprowadzono badania w ramach których zapytano studentów, ilu z nich spisało swoje cele i plany działania. Oto wyniki ankiety:

• 3%,miało jasno wyznaczone i spisane cele.

• 13%, posiadało wyznaczone cele ale nie były one sporządzone w formie pisemnej.

• 84%,, nie miało w ogóle sprecyzowanych celów.

Dziesięć lat później okazało się, że te trzy procent studentów, które miało jasno wyznaczone i spisane cele osiągnęło dziesięciokrotnie większy sukces niż pozostałe 90%. A jednak nadal na co dzień wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne jest posiadać swój cel. Spróbuj wyjechać w podróż nie zabierając żadnych map czy nawigacji. Po powrocie samemu zobaczysz ile czasu musiałeś poświęcić na szukanie drogi czy wskazówek.

Dokładnie tak samo jest z Twoim życiem. Kiedyś na szkoleniu usłyszałem, że możesz być najinteligentniejszym człowiekiem na świecie, ale bez celu jesteś jak we mgle. Żeby dojść tam gdzie dokładnie chcesz musisz wiedzieć którędy pójść!

- Czy mógłby Pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść?

- To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść.

- Właściwie wszystko mi jedno.

- W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.

Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów”

Uwielbiam cytat przytoczony powyżej. Zastanów się nad tym, co Kot-Dziwak powiedział Alicji. Im dłużej będziesz brnął w swoim życiu w nieznanym kierunku tym dłużej będziesz błądził. A może zdarzyć się nawet tak, że za dziesięć lat kiedy uświadomisz sobie gdzie powinieneś być, będzie już za późno.

Dopiero kilka miesięcy temu, uświadomiłem sobie w jak trudnym świecie wyborów żyjemy. W naszych czasach pojawiło się tyle możliwości, że aż trudno wybierać. Dwadzieścia lat temu, gdy po studiach złapało się dobrą pracę to trzymało się jej aż do emerytury. Dawniej gdy była szansa wyjechać na wakacje do innego kraju czy dostać nową parę adidasów było to niesamowite szczęście. A jak jest dzisiaj? Nieograniczone możliwości i dostęp do wszystkiego.

Możesz pomyśleć sobie: „Kiedyś był łatwiej, inaczej”. Jednak w tym samym momencie gdzieś obok Ciebie, rosną ludzie sukcesu którzy wiedzą, czego chcą. Udało im się jasno określić swoje cele i dążą na wszelkie sposoby by je realizować. I to na nich będą patrzeć przyszłe pokolenia.

Nikt nie może obiecać Tobie tego, że jeśli określisz swój cel to go osiągniesz. Jednak jeśli obierzesz kierunek to znajdziesz w końcu sposoby żeby do niego dotrzeć. Nawet jeśli w przeciągu wielu lat uda się Tobie dotrzeć tylko do połowy drogi, to będziesz szczęśliwy że jesteś na dobrym szlaku.

Spisuj swoje cele

 

Brain Tracy, pisarz i mówca z dziedziny rozwoju osobistego pisał w swoich publikacjach o tym jak ważne jest, żeby zapisywać swoje cele. Zapisywanie podnosi szanse na skuteczność wszelkich działań. Jeśli prawidłowo zapiszesz to co chcesz osiągnąć i powiesisz swoją listę nad łóżkiem to będziesz nieustannie przypominał sobie o tym do czego dążysz.

Mając swoje jasne cele przed oczyma znajdziesz odpowiedni kierunek w życiu, którym powinieneś pójść. Oczywiście, wiem że to wszystko nie jest takie proste. Gdyby takie było to nikt by o tym nie pisał. Jeśli się poddasz Twoje szanse na sukces bardzo zmaleją albo za jakiś czas znajdziesz się w nieodpowiednim dla Ciebie miejscu. Pomyśl o tym.

W Internecie znajdziesz mnóstwo poradników i sposobów na określanie własnych celów. Nie będę tu ich przytaczał, sam jesteś wstanie je wyszukać. One wszystkie mogą być pomocne, ale pamiętaj: tylko od Ciebie zależy to co zdziałasz i gdzie dojdziesz. Musisz poświęcić jeden dzień czy parę godzin na ich lekturę. Zastanowić się wreszcie, czego chcesz i czego pragniesz. Zajrzyj w głąb siebie i odpowiedz sobie na pytanie: czy potrafię to odnaleźć?