Prosta droga do pasji - Michał Łęgowski
Jak to jest, że jedni ludzie wydają nam się fascynujący w tym co robią, a inni prowadzą monotonne życie? Dlaczego tak wielu ludzi myśli pesymistycznie, nie może odnaleźć swojego miejsca w życiu albo czuje się zagubionymi? Kiedyś przeczytałem historię o człowieku, którego pasją były przygody. Wszystkie swoje podróże potrafił połączyć z pracą reportera i w ten sposób zarabiał na kolejne wyprawy. Zawsze, gdy wracał do Polski, przechadzał się po mieście zastanawiając się, w jaki sposób inni ludzie mogą spędzać całe dnie w biurze.
pasja, droga, prosta, historia, podstawa, szczęście, praca
15482
post-template-default,single,single-post,postid-15482,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Prosta droga do pasji

Prosta droga do pasji

Jak to jest, że jedni ludzie wydają nam się fascynujący w tym co robią, a inni prowadzą monotonne życie? Dlaczego tak wielu ludzi myśli pesymistycznie, nie może odnaleźć swojego miejsca w życiu albo czuje się zagubionymi?

Kiedyś przeczytałem historię o człowieku, którego pasją były przygody. Wszystkie swoje podróże potrafił połączyć z pracą reportera i w ten sposób zarabiał na kolejne wyprawy. Zawsze, gdy wracał do Polski, przechadzał się po mieście zastanawiając się, w jaki sposób inni ludzie mogą spędzać całe dnie w biurze.

Pewnego dnia podczas jednego z takich spacerów, spotkał na swojej drodze starego znajomego z dzieciństwa. Tak się akurat złożyło, że ów znajomy przywitał się z nim, po czym rozpoczął swój monolog o tym, jak denerwuje go szef w pracy, jak zwala na niego kolejne liczenie słupków w raportach i że przez to nie ma już czasu na nic innego. Kiedy w końcu zapytał naszego podróżnika, co u niego, ten odpowiedział mu tylko, że idzie właśnie do pracy i ma mnóstwo roboty w biurze.

W taki oto sposób porozmawiali jeszcze parę minut, po czym rozeszli się w swoje strony. Zapytany: „Dlaczego okłamałeś go, że pracujesz w biurze?”, odpowiedział: „A co miałem temu zapracowanemu człowiekowi powiedzieć? Że cztery dni temu przedzierałem się przez amazońską dżunglę, skakałem z wodospadu i jadłem posiłek z ludem Kuripako?”.

Nie chodzi oczywiście o to, żeby rzucić wszystko, co się robi i lecieć w nieznane krainy. Po prostu, każdy człowiek powinien mieć swój kawałek życia, który pochłania go bez reszty. Niektóre osoby żywią przekonanie, że niemożliwe jest znalezienie czasu na swoje zainteresowania, albo że nie ma nic co przyciągnie ich uwagę na dłużej. Takie schematyczne myślenie jest konsekwencją braku odnalezienia swojej prawdziwej pasji, braku odpowiedniej motywacji lub po prostu efektem złego zarządzanie czasem. Pasja jest podstawą do bycia szczęśliwym.

Kiedy, byłem jeszcze dzieckiem uświadomiłem sobie, że wszystko, co mnie otacza jest fantastyczne! Jest tyle rzeczy do zrobienia, że kiedy ja znajdę na to wszystko czas? Próbowałem wszystkiego, jeśli tylko pozwoliły mi na to możliwości. Zaczęło się od treningów i zawodów narciarskich, jednak po zebraniu sterty dyplomów przeniosłem się na sportowe pływanie. Kilka lat i sukcesów, po czym wylądowałem trenując aikido. Szybko mi jednak przeszło i wylądowałem w skautingu, który pochłania mnie, aż po dzień dzisiejszy.

Później odnalazła mnie pasja do ratownictwa wodnego i jazdy konnej. Tak samo było z airsoftem (sport podobny do paintballu) i nurkowaniem. Kiedy raz spróbowałem, nie mogłem przestać. Próbowałem setki rzeczy. Cóż, to były za czasy! Wiele z tych pasji fascynuje mnie do dzisiaj. I są one czymś, bez czego nie potrafię żyć.

Na co więc czekasz? Szukaj swojej pasji wszędzie gdzie potrafisz! W gazetach, w Internecie, w rozmowach z innymi, podczas spaceru, a nawet tam gdzie nie spodziewałbyś się, że ją znajdziesz. Dużo łatwiej być szczęśliwym gdy ma się coś, co uwielbia się robić. Zawsze kiedy o tym pomyślisz, poczujesz przypływ zadowolenia. A to przekłada się na wszystkie aspekty życia. Chcesz zarabiać duże pieniądze? Chcesz poprawić swoje kontakty z innymi ludźmi? Zacznij od naładowania się pozytywną energią.

Dlaczego nie potrafimy odkryć w sobie pasji?

 

Ludzie mają tendencję do obklejania słowem „hobby” rzeczy i schematów, które aktualnie wydają się być modne albo dobrze wyglądają. Prawda jest taka, że ciężko odkryć swoją prawdziwą pasję naśladując wszystkich dookoła lub myśląc, że jeśli ma się dobry sprzęt to jest się pasjonatem w danej dziedzinie.

Świetnym przykładem w naszym nowoczesnym społeczeństwie jest fotografia. Oczywiście nie można tego negować, że jest mnóstwo ludzi naprawdę zainteresowanych robieniem zdjęć. Ale jeszcze większa grupa składa się z ludzi, którzy wydali po kilka tysięcy złotych na lustrzankę i nawet nie potrafią jej obsługiwać. Nie mówiąc już o lekturze profesjonalnych książek czy artykułów o fotografii. W takim wypadku pojawia się chwilowe zachwyceniem tą tematyką, które zwykle mija po kilku miesiącach. Szukając pasji trzeba kierować się sercem.

Tego typu próby poszukiwania swoich zainteresowań można znaleźć w każdym obszarze ludzkich pomysłów na pasje. Dlatego, krótko mówiąc, swojej krainy miodem płynącej powinno się szukać tam gdzie naprawdę czujemy, że coś nas pociąga. Nawet, jeśli miałaby to być jakaś mała rzecz. Najważniejsze, żeby przynosiła ona spełnienie i satysfakcję nam samym.

Być może uważasz, że barierą w realizowaniu swoich pasji są pieniądze? Zapraszam Cię do przeczytania artykułu: „Nie mam kasy na swoją pasję!
Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia.” Herodot

Dlaczego posiadanie swojej pasji jest takie ważne?

 

Pasja buduje twoją motywację. Każdego dnia, kiedy wstajesz z łóżka lewą nogą jesteś w stanie poprawić sobie humor myślą, że już niedługo będziesz robił coś, co przynosi Ci radość. Dzięki takiemu wyjątkowemu myśleniu życie zaczyna Cię fascynować, a to napędza każdy kolejny dzień. Motywacja jest wszystkim, co napędza Cię do życia.

Oczywiście nie tylko pasja wpływa na twoje samopoczucie. Jest wiele innych czynników, takich jak słodkości czy stosunki z innymi ludźmi. Ale to właśnie pasja jest tym instrumentem, który napędza twoją motywację, podczas gdy wszystko inne zawiedzie.

Ale czy chodzi tylko o to, żeby po ciężkim tygodniu oddać się chwilowej przyjemności, po czym wytrzymywać cały następny tydzień czekając aż znowu coś Cię zafascynuje? Nie. Po prostu potraktuj wszystkie przeciwności dokoła Ciebie, jako wyzwania. Czyż stawianie wyzwań nie jest podniecające? A ich pokonywanie budujące? Dzięki codziennym próbom i odpowiedniej motywacji stajemy się coraz lepsi we wszystkim co robimy, a to prowadzi do wzrostu samooceny, samozadowolenia i promienienia szczęściem na wszystkie strony świata.

A co z pracą?

 

Dlaczego nie zaproponowałem wcześniej, żebyś połączył swoją pasję z zarobkiem? Ponieważ, jeśli zaczniesz myśleć najpierw o tym, jak połączyć coś, co Cię fascynuje z zarabianiem pieniędzy to ograniczysz swoje pole widzenia. Dla przykładu nie będziesz widział sensu w robieniu czegoś, co może wydawać się nieopłacalne.

Dlatego dopiero, kiedy będziesz wiedział, że masz coś, co kochasz robić, pomyśl jak mógłbyś na tym zarabiać. Nie jest niczym złym dawanie z siebie tego, co najlepsze. Bo tylko dzięki temu, że Cię to fascynuje będziesz mógł zaproponować innym pełnię swojej pracy, a na dodatek samemu cieszyć się, że możesz to robić.

Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia. W społeczeństwie panuje przekonanie, że nie da się połączyć pasji z pracą. Jeśli z góry założysz, że coś się nie uda to tak się stanie. Natomiast jeśli założysz, że będziesz dążył do sukcesu za wszelką cenę i podnosił się po nieudanych próbach dojdziesz tam gdzie wielu marzy, aby się znaleźć. Na szczycie znanym jako sukces.

Pogłębiaj zasoby swojej wiedzy na temat tego co robisz. Spraw byś stał się ekspertem w swojej dziedzinie. Nie ograniczaj się do jednej pasji. Nigdzie nie jest napisane, że musisz interesować się tylko jedną rzeczą. Rozwijaj się, poznawaj ludzi i baw się życiem. Niezależnie od tego ile masz lat, zawsze jest na to czas. Prawdopodobnie nie będzie łatwo, ale po jakimś czasie zdasz sobie sprawę, że była to najlepsza inwestycja w twoim życiu. Inwestycja w samego siebie.