Pożeracz Twojego życia - Michał Łęgowski
Często słyszę od ludzi, że nie mają czasu. Jedyne co w takich sytuacjach powtarzam to, że jeśli uważasz że żyjesz na 100% to znaczy, że możesz na sto dwadzieścia. Prawda jest taka, że setki osób które to słyszą tak naprawdę szukają kolejnych powodów i usprawiedliwień żeby nie robić czegoś więcej. Czy to dotyczy także Ciebie?
Pożeracz, Twojego, życia, czas, strata, brak, czasu, priorytety
15550
post-template-default,single,single-post,postid-15550,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Pożeracz Twojego życia

Pożeracz Twojego życia

Często słyszę od ludzi, że nie mają czasu. Jedyne co w takich sytuacjach powtarzam to, że jeśli uważasz że żyjesz na 100% to znaczy, że możesz na sto dwadzieścia. Prawda jest taka, że setki osób które to słyszą tak naprawdę szukają kolejnych powodów i usprawiedliwień żeby nie robić czegoś więcej. Czy to dotyczy także Ciebie?

Dajmy mu na imię Paweł. Poniedziałek, godzina szósta rano. Dzwoni budzik. Paweł pomimo nadchodzącego dnia pełnego wrażeń, ubiera się i wybiega z domu pobiegać w pobliskim parku. Parę tygodni wcześniej podjął się wyzwania przebiegnięcia półmaratonu razem ze swoim najlepszym kumplem. Miała to być zmiana w ich życiu, coś co oznacza wyzwanie.

Nigdy wcześniej nie przebiegli nawet pięciu kilometrów. Jednak kilka dni temu znajomy Pawła zadzwonił do niego i powiedział mu, że nie ma czasu a weekendy ledwo wystarczają mu na odpoczynek. Dwa miesiące później Paweł przebiega półmaraton sam, co daje mu niesamowitego kopa do życia!

Pewnie pomyślisz teraz: to całkiem normalne, że ktoś może nie mieć czasu. Pozwól jednak, bym przedstawił Ci inną możliwość spojrzenia na sytuację. Jak wyglądał normalny dzień kolegi Pawła? Do pracy chodził na 9:30, więc wstawał normalnie o dziewiątej. Ledwo zdążył się ogolić i zasuwał do roboty. Spóźniony i o pustym żołądku zabierał się za swoją pracę. Ponieważ jak zwykle się spóźniał, musiał zostawać w biurze do późna. Na dodatek pierwszą godzinę pracy zawsze zabierało mu ustalenie czym powinien się najpierw zająć, no bo przecież nigdy nie pomyślałby, żeby coś zanotować.

Wracając wieczorem do domu, stojąc w korku, często przypominał sobie, że miał coś jeszcze do zrobienia na mieście. Zanim wrócił na zegarku robiła się godzina dwudziesta. Z kanapką w ręku siadał przed komputerem przeglądając jeszcze Kwejka, którego nie widział przecież odkąd wyszedł z biura. Potem jeszcze trzeba obowiązkowo spędzić trochę czasu na Facebooku bo podobno jest jakaś nowa afera. Koleżanka ze studiów zmieniła status! Niewiarygodne! Nie mówiąc już o tym że ktoś znowu wpuścił na YouTube’a jak kumpel ze średniej „skończył się” na imprezie. Oh, tyle spraw do ogarnięcia!

Czas to przestrzeń na twoje własne życie. Minuty, które upłynęły już nigdy nie wrócą. Nie rób ze swojego życia wysypiska. A teraz pozwólmy sobie w tym miejscu na test. Najpierw ustal ile potrzebujesz snu, żeby następnego dnia normalnie funkcjonować. To jest czas twojej regeneracji, której nie ominiesz na dłuższy dystans. Następnie jutrzejszego dnia noś ze sobą wszędzie stoper. Mierz czas za każdym razem kiedy będziesz miał uczucie, że robisz coś co zjada Twoje cenne minuty. Zobacz, ile czasu mógłbyś wykorzystać na produktywne rzeczy!

Interesowanie się cudzym życiem

 

Ludzie mają tendencję do interesowania się życiem innych. Kiedy rozmawiają z kimś, temat rozmowy często schodzi na plotkowanie. Dziennikarze szukają sensacji i skandali. Po co istnieją serwisy typu plotek.pl czy pudelek.pl? Skąd biorą się setki kolorowych gazetek o gwiazdach? Krew mnie zalewa, kiedy widzę ludzi kupujących takie śmieci. Czy ty też zajmujesz swoje cenne zasoby czasu takimi pierdołami?

Co sprawia, że społeczeństwo chłonie takie bzdury? Dlaczego ludzie plotkują o innych? Czy czujesz się lepiej, kiedy wiesz że komuś innego idzie w życiu gorzej? Albo inaczej. Czy zdarza Ci się, że komuś zazdrościsz?

Zazdrość jest chorobą. To głęboko zakorzenione w człowieku uczucie, które pojawia się kiedy komuś powodzi się z jakiegoś powodu lepiej. Wtedy człowiek nie potrafi sobie tego rozsądnie uargumentować. Mówi sobie: „Farciarz, miał po prostu szczęście!”. Czym innym jest uczucie, kiedy ktoś Ci imponuje. To sprawia, że zauważasz swoje wady, znajdujesz świeżutką motywację i źródło determinacji do działania.

Hipnoza Internetu

 

Ponad połowa polskiego społeczeństwa spędza dziennie co najmniej godzinę na portalach społecznościowych. Większość z tej grupy to osoby młode, chociaż nie jest to regułą. Dodatkowo spora część połączona jest z aplikacjami internetowymi non stop poprzez smartfony. Badania dowiodły, że fenomen działania portali społecznościowych jest związany z zainteresowaniem człowieka życiem innych, chęcią chwalenia się lub sposobem na nieodstawanie od innych.

Jak to się dzieje? Wszyscy wpadliśmy w pułapkę nowoczesności. Sedno tkwi jednak w tym, żeby umieć korzystać z narzędzi i możliwości jakie dają nam aplikacje czy portale społecznościowe. Niby wydaje się to proste ale zauważyłem jak dużo ludzi ma z tym problem.

Dobra organizacja czasu

 

Musisz mieć niesamowitą pamięć, żeby żyć codziennie bez notesu, albo być na tyle leniwym że jest Ci on niepotrzebny. Dobre zarządzanie swoim czasem to fundament. Nie każdy jednak musi lubić planowanie ze szczegółami, każdego dnia tak jak ja to robię z pomocą mojego kalendarza. Czasem naprawdę wystarczy kawałek papieru z listą rzeczy do zrobienia i życie staje się łatwiejsze.

Ludzie, którzy nigdy nie mają czasu, czynią najmniej = Georg Christoph Lichtenberg

10 kroków do odzyskania czasu

 

  1. Od tej chwili ustal z samym sobą, że będziesz bardziej produktywny! Dzięki temu zyskasz więcej czasu na inne rzeczy lub przyjemności.
  2. Ogranicz w miarę możliwości korzystanie z serwisów społecznościowych. Ustal sobie, że będziesz korzystać z nich raz na np. dwa dni. Jeśli jednak jakiś serwis jest twoją niezbędną formą komunikacji np. z ludźmi ze studiów czy pracy ogranicz się do wchodzenia na niego raz dziennie o wyznaczonej porze.
  3. Zrezygnuj całkowicie z czytania jakichkolwiek serwisów plotkarskich, stron typu kwejk.pl itd. Nie reaguj na zamieszczane przez znajomych linki do tego typu bzdur na facebooku.
  4. Zablokuj możliwość wysyłania Ci zaproszeń do jakichkolwiek aplikacji na portalach społecznościowych. To samo dotyczy gier typu prowadzenie farmy. Wejdź w ustawienia i usuń aktualne połączenia z nimi. Uporządkuj swojego walla i zostaw tylko te rzeczy, które naprawdę Cię interesują.
  5. Zrezygnuj z jakichkolwiek stron internetowych, które nie przynoszą Ci pożytku. Zostaw tylko te, które sprawiają że się rozwijasz.
  6. Kontroluj ilość swojego snu. Nie śpij w weekendy do dwunastej. Korzystaj z dnia!
  7. Prawidłowo organizuj swój czas. Korzystaj z kalendarza lub notesu. Dzięki temu czas poświęcony na spisywanie tam spraw do załatwienia zwróci się w bardzo szybko!
  8. Pamiętaj, żeby nie plotkować. Jeśli znasz kogoś kto ciągle chce z tobą plotkować daj mu jasno do zrozumienia, że sobie tego nie życzysz. Skieruj rozmowę na bardziej wartościowe tematy.
  9. To co możesz zrobić jutro, zrób dziś. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz nagle będziesz potrzebował więcej czasu.
  10. Jeśli na co dzień naprawdę musisz korzystać z komputera, zainstaluj sobie pomocne programy lub korzystaj z aplikacji, które ułatwiają życie (remember the milk, to-dos itp.).

 

A jakie Ty masz sposoby na mądre dysponowanie czasem?