Menedżerskie szkolenia biznesowe z zarządzania | Michał Łęgowski
Sytuacja wygląda na niestabilną, każdy ma inne zdanie odnośnie decyzji, którą trzeba podjąć jeszcze dziś. W pewnym momencie zabierasz głos, a wszyscy pozostali milkną czekając na to co chcesz powiedzieć. Wszyscy doskonale wiedzą, że to co powiesz będzie miało decydujące znaczenie.
lider, praca, przywódca, wymiar, szef, wódz
15636
post-template-default,single,single-post,postid-15636,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Pełnowymiarowy lider

Pełnowymiarowy lider

Sytuacja wygląda na niestabilną, każdy ma inne zdanie odnośnie decyzji, którą trzeba podjąć jeszcze dziś. W pewnym momencie zabierasz głos, a wszyscy pozostali milkną czekając na to co chcesz powiedzieć. Wszyscy doskonale wiedzą, że to co powiesz będzie miało decydujące znaczenie.

Lider, przywódca, przewodnik – ludzkość wymyśliła tysiące tytułów przedstawiających człowieka stojącego na czele grupy. Osobę najbardziej charakterystyczną i pewną siebie, którą wszyscy stawiają za autorytet, a niektórzy pójdą za nim wszędzie – nawet w ogień.

Nie każdy musi być lub chcieć zostać liderem. Ta wyjątkowa pozycja w hierarchii społecznej musi spełniać pewne funkcje co nie jest łatwym zadaniem. Przywódca to osoba stojąca przed szeregiem, posiadająca autorytet i zdolności do dobrego kontaktu z innymi ludźmi.

Wyłanianie lidera z powstającej grupy zaczyna się już od samego początku. To osoba charyzmatyczna, umiejąca wychodzić z inicjatywą i podejmować decyzje. Już po krótkiej znajomości ludzie zaczynają liczyć się z jej zdaniem.

Interesujący jest fakt, że w trakcie cyklu życia grupy lider może zmieniać się wielokrotnie. A to oznacza, że każdy może wejść w jakieś środowisko i zostać przewodnikiem stada. Również i Ty. Jak tego dokonać? Odpowiedź pozwalają uzyskać szkolenia menedżerskie i biznesowe, które organizujemy dla klientów z Poznania, Warszawy i całej Polski.

Od zera do bohatera

 

W społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że liderem trzeba się urodzić. Nic bardziej mylnego. Prawdą jest, że człowiek może przyjść na świat z pewnymi talentami i predyspozycjami do pełnienia tej funkcji, jednak umiejętności i charakter nabywa się z wraz z doświadczeniem.

Warto ćwiczyć swój charakter i zdobywać umiejętności przywódcze, na przykład na profesjonalnych szkoleniach menedżerskich, biznesowych czy z zarządzania. Bycie liderem niesie ze sobą spore korzyści i doświadczenia, o które warto zadbać. Umiejętności, które nabywa się przewodząc przydają się każdego dnia. Na przykład podczas wyjścia ze znajomymi, podczas kontaktów z płcią przeciwną, podczas zajęć lub pracy, kiedy trzeba podzielić zadania między zespołem.

Kiedy przewodzisz – wychodzisz z inicjatywą i podejmujesz decyzje. A potem już tylko czekasz na to jak odbiorą to ludzie, na jakie napotkasz przeszkody, co musisz w sobie lub w swojej pracy poprawić. Można powiedzieć, że znajdujesz się na linii frontu i jako pierwszy dostajesz informację zwrotną jak Ci idzie. Czy może być jakiś lepszy sposób na naukę i rozwój własnych umiejętności?

Dlaczego istnieją przywódcy?

 

Ludzie uwielbiają mieć wszystko podane na tacy. Na tym opiera się cały biznes, w tym także bycie liderem. Inni potrzebują kogoś, kto wyjdzie z inicjatywą i podejmie najtrudniejsze decyzje. Kogoś przy kim mogą czuć się bezpiecznie, kto pozwoli uniknąć im ciężkich sytuacji i pozwoli poczuć się pewnie będąc jednocześnie elementem zwartej grupy.

Potrzeba posiadania lidera niestety nie zawsze wiąże się z wyłonieniem autentycznego i naturalnego przewodnika. Czasami może być to ktoś, kto na siłę wywiera wpływ na innych członków społeczności. Pomimo tego to grupa w dalszym ciągu decyduje o tym, kto jest przywódcą, a kto samozwańcem. Nie zawsze ten, kto formalnie zajmuje stanowisko osoby decydującej jest liderem. Z tym przypadkiem bardzo często spotykamy się w pracy.

Prawdziwy lider w pełnym wymiarze

 

Z liderem jest trochę tak jak z sukcesem. Kiedy inni go oceniają widzą tylko to, co jest powierzchowne. Prawdziwy przywódca dba o znacznie więcej zadań niż można przypuszczać. O tym, jakie to są zadania, pozwalają dowiedzieć się profesjonalne szkolenia z zarządzania, biznesowe i menedżerskie, które organizujemy jako TrainBrain w Poznaniu.

Autentyczny lider nie tylko zna charakter, umiejętności, wartości, możliwości i życie każdego członka grupy, ale ponadto umie to wszystko odpowiednio wykorzystać. I to w taki sposób, żeby poprowadzić każdego człowieka ścieżką, która jest najlepsza i dla niego, i dla grupy. Każdy jest w czymś lepszy od innych i warto wykorzystać ten potencjał.

Stojący przed szeregiem, stoi z przodu po to, żeby widzieć więcej. Lider patrzy w przyszłość, pamięta o przeszłości i dba o to, co dzieje się tu i teraz. Dzięki temu, że przywódca ma wizję i ideę, inni czują, że wie co robi i sami przyjmują założenia osoby, której słuchają, jako swoje własne cele.

Człowiek, który przewodzi innymi koniecznie musi umieć ich słuchać, motywować i sprawiać, żeby inni chcieli się zaangażować. Ludzie muszą czuć, że ich głos liczy się w w grupie. To podstawowe warunki do istnienia każdej społeczności.

Wielki człowiek, pokazuje swoją wielkość po tym jak traktuje malutkich. - Thomas Carlyle

Przywódczość w pigułce

Przez lata będąc liderem w różnych środowiskach doświadczałem metodą prób i błędów, jakie są wyznaczniki dobrego lidera. Jeśli umiesz z nich odpowiednio korzystać z czasem będziesz w stanie skutecznie zarządzać coraz większymi grupami.

Poznaj i zrozum swoich ludzi, a potem wzbudź w nich szczere pragnienie. Za tym, kto potrafi to zrobić pójdą tłumy. Okaż empatię i słuchaj innych, a sami powiedzą Ci czego oczekują.

Bądź przykładem do naśladowania. Działaj ze swoją grupą i bądź autorytetem, na którym inni mają oparcie. Najwięcej wymagaj od siebie i nie przestawaj się rozwijać. Nigdy nie obiecuj rzeczy, których nie jesteś w stanie zrobić. Bądź świadom tego co robisz i pewnie podejmuj decyzje.

Inspiruj i motywuj. Poświęć czas dla każdego z osobna i zadbaj o jego ścieżkę rozwoju. Przekazuj innym wspaniałe wizje tego co tworzycie. Wykorzystaj do tego emocje.

Buduj relacje. Bądź przyjacielem, a nie wyniosłym przywódcą. Ludzie muszą poczuć, że jesteś jednym z nich, a nie odbiegającym ideałem. Dbaj o zacieśniające się relacje w grupie. Kiedy ludzi zaczyna wiązać coś więcej niż tylko wspólny cel, grupa potrafi czynić cuda.

Prowadź i pokazuj jak coś zrobić. Jeśli wymagasz od innych wykonania pewnych zadań, pokaż im jak się z nich wywiązywać. Daj dokładne instrukcje, interesuj się czyjąś pracą i okazuj wsparcie.

W tym krótkim artykule to wszystko na temat przywództwa. Co sądzisz teraz o byciu liderem?