Naga prawda o coachingu i innych tajemnicach - Michał Łęgowski
Dość często spotykam się z pytaniem, na czym dokładnie polega moja praca i w jaki sposób pomagam swoim klientom. W naszym społeczeństwie występuje niska świadomość dotycząca tego, czym naprawdę jest coaching i jak różni się od doradztwa, mentoringu, terapii, bądź szkoleń. Temat w Polsce stał się na tyle popularny, że podpisuje się pod niego wszystko, co związane z rozwojem kompetencji, zwiększeniem efektywności i szeroko pojętym rozwojem osobistym lub zawodowym. Na czym to wszystko, naprawdę polega?
coaching, mentoring, szkolenia, warsztaty, terapia, mówca, doradca, nlp
15771
post-template-default,single,single-post,postid-15771,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Naga prawda o coachingu i innych tajemnicach

Naga prawda o coachingu i innych tajemnicach

Dość często spotykam się z pytaniem, na czym dokładnie polega moja praca i w jaki sposób pomagam swoim klientom. W naszym społeczeństwie występuje niska świadomość dotycząca tego, czym naprawdę jest coaching i jak różni się od doradztwa, mentoringu, terapii, bądź szkoleń. Temat w Polsce stał się na tyle popularny, że podpisuje się pod niego wszystko, co związane z rozwojem kompetencji, zwiększeniem efektywności i szeroko pojętym rozwojem osobistym lub zawodowym. Na czym to wszystko, naprawdę polega?

Tylko w sobie sam każdy nosi swój skarb i tam źródło znajduje natchnienia. - Sokrates

Grecki filozof, którego cytat przeczytałeś powyżej, już ponad 2500 lat temu budował fundamenty pod to, co dzisiaj nazywamy coachingiem. Potencjał swoich uczniów diagnozował za pomocą pytań, zmuszając ich do zastanowienia się nad sobą, by pomóc im w pełni wykorzystać swój potencjał.

Od tamtych czasów wiedza na temat tego, jak wspierać innych w rozwoju, znacznie ewaluowała. Dzisiaj wiemy już na ten temat więcej i narzędzia, którymi się posługujemy są dopasowane pod potrzeby i wymagania naszych czasów.

 

Czym naprawdę jest coaching?

 

Według najbardziej prestiżowej organizacji coachingowej na świecie (ICF – International Coaching Federation), coaching to relacja partnerska z klientem w prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie, który inspiruje klienta do maksymalizacji swojego osobistego i zawodowego potencjału.

Poprzez umiejętne zadawanie pytań, narzędzia i metodologie, które stosuje coach dociera się do zasobów, potrzeb, wartości i prawdziwych celów, które nakierowują klienta na to, co naprawdę jest istotne. „Zagląda się” tam, gdzie osoba coachowana nigdy nie była, zadaje się pytania, których nigdy nie usłyszała. To powoduje wydobycie w procesie coachingu nowych pomysłów, rozwiązań i przemyśleń. Jest to czas, który pozwala zaplanować, podjąć się refleksji i przeanalizować dokładnie, to co działa lub nie działa, co można zrobić lepiej i jak się za to zabrać.

Ważne jest to, że coach nie sugeruje odpowiedzi i cały proces jest skoncentrowany na przyszłości. Bardzo istotna jest praca własna, pomiędzy sesjami, która przynosi rzeczywiste efekty. Największą zaletą sesji coachingowych jest to, że klient wychodzi w 100% pewny swoich decyzji i rozwiązań.

Wiele osób, kiedy podejmie się pracy z coachem jest w szoku jak wiele sami potrafią i wiedzą na temat tego, co chcieliby osiągnąć. W sytuacji, w której komuś rzeczywiście brakuje wiedzy, wtedy korzysta z doświadczenia trenera, bądź mentora.

Przeczytaj artykuł pt. „Poszukiwanie odpowiedzi”, jeśli poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Szkolenia vs. warsztaty

 

Szkolenia są formą kształcenia organizowanego w formie zajęć, mających na celu zdobycie wiedzy i doskonalenie kompetencji. Organizuje się je w grupie powyżej 16 osób, gdzie jest jasno określony efekt, który ma zostać uzyskany przez uczestników. Szkolenia mogą być nastawione na poszerzanie kwalifikacji zawodowych lub być ogólnorozwojowe, podczas których pracuje się nad swoim rozwojem osobistym.

Mamy do wyboru szkolenia otwarte, które są dostępne dla wszystkich lub takie które są zamknięte, czyli organizowane na zamówienie i dla konkretnej grupy osób. Trener, czyli osoba prowadząca jest ekspertem w dziedzinie, w której szkoli.

Zupełnie inną bajką są warsztaty, które zbyt często błędnie definiuje się tak samo jak szkolenia. Warsztaty organizuje się w grupie maksymalnie do 16 osób, gdzie kontakt z trenerem jest znacznie bardziej indywidualny. W trakcie tej formy kształcenia pracuje się zazwyczaj na case’ach (konkretnych przypadkach), czyli „żywej tkance”, z którą mają do czynienia uczestnicy swoim życiu. Ćwiczenia praktyczne są realizowane z dużą dokładnością i z wymagającym zaangażowaniem ze strony osób uczestniczących.

Oczywiście nie znaczy to, że warsztaty są lepsze od szkoleń. Jest to po prostu inny sposób kształcenia, który skupia się na indywidualnych potrzebach. Ta forma jest zazwyczaj znacznie droższa niż wydarzenia organizowane dla większej grupy osób i materiał realizowany jest wolniej. Często bywa tak, że szkolenia mogą być bardziej efektywne niż warsztaty, jeśli jest się odpowiednio zmobilizowanym do pracy. W obu przypadkach pracuje się na teorii i ćwiczeniach praktycznych.

 

Szkolenie

ZDJĘCIE WYKONANE PODCZAS SZKOLENIA Z PERSONAL BRANDINGU

Zostań moim mentorem

 

Najbardziej skuteczną formą pracy, w której celem jest przekazywanie doświadczenia i wiedzy będzie mentoring. Jest on w 100% dopasowany pod indywidualne potrzeby i polega na pracy twarzą w twarz klienta i mentora, który jest ekspertem w swojej dziedzinie.

Można to przyrównać do spaceru z dzieckiem, podczas którego rodzic prowadzi małoletniego za rękę. W takiej sytuacji osoba, która korzysta z mentoringu minimalizuje wszelkie szanse na błędy, które mogłaby popełnić, gdyby pracowała nad danym aspektem samemu. Mentor nakierowuje, pokazuje jak działać i pomaga w trakcie stawiania pierwszych i następnych kroków.

Tak jak w sytuacji coachingu czy szkoleń, istnieją różne typy mentoringu w zależności od celu, jaki chce osiągnąć klient, bądź sponsor procesu mentoringowego.

_DSC4854

 

Zostań moim doradcą

 

Kim jest osoba doradzająca? To taka, która przedstawi Ci różne opcje do wyboru oraz zarekomenduje najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Zadaniem doradcy jest poznanie Twojej sytuacji w kontekście potrzeby z jaką przychodzisz i podanie Ci na tacy repertuaru odpowiedzi, których poszukujesz. Wydaje się całkiem proste, prawda? Zauważ, że jest znacząca różnica, pomiędzy kimś kto zajmuje się mentoringiem, a doradztwem (inaczej nazwa: konsulting).

_DSC4758

 

Zostań moim terapeutą

 

Do tej kategorii pozwolę sobie wrzucić wszelkie formy terapii, psychoterapii i pracy z psychologiem, żeby nie rozpisywać się na długość referatu. Oczywiście nie urażając nikogo, kto prowadzi tego typu sesje, bo form i rodzajów w tej dziedzinie jest całkiem sporo. Tego typu formie pracy nad sobą powinny się przyjrzeć osoby, które chcą pracować nad swoją przeszłością i problemami z nią związanymi. Jest to niezwykle ważne dla wszystkich coachów, mentorów i trenerów, żeby kierować do specjalistów w tej dziedzinie wszystkie osoby, które mają problemy ze sobą.

Każdy z wyżej wymienionych ekspertów powinien być wstanie polecić psychologa, do którego w razie błędnie zdefiniowanej potrzeby przez klienta móc wysłać go do specjalisty. Istnieje cienka granica, pomiędzy naszą przeszłością, teraźniejszością, a przyszłością. Profesjonalista powinien umieć wyczuć, gdzie ta granica się znajduje i kiedy dana osoba potrzebuje pomocy kogoś innego.

 

Grupa „MASTERMIND”

 

Rosnącym trendem, który powoli dociera do Polski są grupy „mastermindowe”. Idea polega na wspólnym, kreatywnym rozwiązywaniu problemów oraz skutecznym wspieraniu się nawzajem przez wszystkich uczestników grupy. Nie ma jednego „guru” lub osoby prowadzącej. Taka drużyna składa się zazwyczaj z kilku osób, które są na tym samym poziomie rozwoju w danym aspekcie, do którego powołany został zespół. Koncepcja zakłada, że co dwie głowy to nie jedna, dzięki czemu wszyscy w grupie najczęściej pracują nad własnymi celami, ale wzajemnie sobie pomagają.

Jeśli to jest coś dla Ciebie, to poszukaj w swoim środowisku osób, z którymi mógłbyś stworzyć taką grupę i opowiedz im, na czym to polega. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to efekty wzajemnej współpracy są gwarantowane! Takie środowiska są zazwyczaj nieformalne i niejawne. Ciężko dołączyć do jakieś grupy, która już ze sobą jakiś czas pracuje. Trzeba się o niej dowiedzieć we właściwym momencie albo samemu taką grupę zaaranżować.

 

Mówca profesjonalny?

 

 1502479_619640304782364_1457996791_nWARSZTAT Z ED'EM TATE - MISTRZEM ŚWIATA W PRZEMÓWIENIACH PUBLICZNYCH

Jest jeszcze ktoś, kogo zostawiłem sobie do omówienia na deser. To tzw. mówca profesjonalny, który często jest mylony z profesją trenera. Jego rolą jest mówienie do publiczności, żeby zainspirować, poinformować, przekonać lub rozbawić. Jest tancerzem swojego zawodu, który lawiruje pomiędzy słowami, gestykulacją i tonacją głosu, tak żeby wydobyć esencję z historii, o której opowiada. Taki specjalista jest otrzaskany z wystąpieniami publicznymi. Po latach pracy z widownią doskonale rozpoznaje wzorce zachowań u ludzi, którzy go słuchają.

Niektórzy powiedzą – co to za zawód? Mówca? Wbrew pozorom to niesamowicie wymagająca praca, do której potrzeba praktykować przez lata. Profesjonalny mówca musi być połączeniem wielu elementów, które składają się na sukces przemówienia. Władając sceną w pełni, można zabrać publiczność w podróż, o jakiej się jej wcześniej nie śniło.

 

Wybierz coś dla siebie

 

_DSC4789

 

Artykuł ten powstał w celu uświadomienia czytelnikom różnic jakie występują, pomiędzy różnymi specjalistami. Mam nadzieję, że udało mi się przekazać Ci coś nowego i wartościowego! Każdy może dopasować swoje potrzeby pod dowolną formę pracy nad sobą. Życzę Ci mądrego wyboru!

Koniecznie zostaw swój komentarz. Na dole znajduje się button, który przerzuci Cię na mojego Facebooka. Napisz coś od siebie w dowolnym miejscu, będę bardzo wdzięczny.

Ponadto, zachęcam Cię do skorzystania z moich usług, jeśli to o czym przeczytałeś wydaje Ci się sensowne. Gwarantuję pełną satysfakcję i jasno określone efekty, które dzięki zaangażowaniu osiągniemy wspólnymi siłami. U góry tej strony znajdziesz zakładki dotyczące coachingu, mentoringu i szkoleń, którymi się zajmuję. Serdecznie zapraszam!