Jak w 3 prostych krokach zmienić swój sposób myślenia? - Michał Łęgowski
Życzę Ci dokładnie tego, co w tytule. Za chwilę rozpocznie się nowy rok i kolejna fala postanowień noworocznych, które rzucone na wiatr szybko przestaną mieć znaczenie. Siłownie zanotują wzrost liczby klientów, wzrośnie sprzedaż produktów odmładzających, ludzie na ulicach będą się trochę bardziej uśmiechać... a potem wszystko wróci do normy. Każdy z nas pragnie się zmienić na lepsze, ma marzenia i cele, ale jak je urzeczywistnić? Oto jest pytanie numer jeden.
2016, planowanie, cele, postanowienia, noworoczne
15904
post-template-default,single,single-post,postid-15904,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Jak w 3 prostych krokach zmienić swój sposób myślenia?

Jak w 3 prostych krokach zmienić swój sposób myślenia?

Od dawien dawna intrygowała mnie kwestia, dlaczego niektórzy ludzie doskonale radzą sobie w życiu i realizują zamierzone cele, podczas gdy inni zupełnie nie potrafią odnieść sukcesu. Kwestia wychowania i przykładów? Może priorytetów i wartości? Przeanalizowałem to w dzisiejszym artykule i postanowiłem zawrzeć to w trzech podpunktach. Życzę udanej lektury.

Twój sposób myślenia to Twoja rzeczywistość - Jakub Grajcar

Punkt wyjścia

 

Zanim zaczniemy, przedstawię Ci kilka faktów. Badania nad psychologią rozwoju człowieka udowodniły, że większość naszych nawyków i zachowań jest kształtowanych już w dzieciństwie (Trempała, 2014). W gruncie rzeczy chodzi o to, jak zostaliśmy zdeterminowani kulturowo i genetycznie, co wpływa na nasz sposób myślenia i ogólne funkcjonowanie.

W moim osobistym odczuciu wszystko sprowadza się do zmiany sposobu myślenia. Możesz zmienić pracę, znajomych, sposób ubierania się, partnera i wiele innych kwestii, ale dopóki nie zmienisz swojego sposobu myślenia, wszystko będzie zawsze wracało do tego samego punktu. Żeby to zrozumieć, obejrzyj pierwsze 45 sekund poniższego video, które doskonale pokazuje to, o czym mówię:

Potęga umysłu

Teraz wydaje się to jasne, prawda? Większość ludzi podejmuje się zmian zaczynając od siłowni, postanowień noworocznych lub przeprowadzce, podczas gdy kwintesencja naszego rozwoju drzemie w strategii myślenia. Możesz zacząć zmieniać wszystkie aspekty swojego życia i usprawniać wszystko, co tylko możesz, ale bez fundamentów jest to jak budowanie zamku z piasku. Pora wymienić swoje oprogramowanie. To od niego zależy, jak będzie funkcjonował cały system.

Jak się za to zabrać? Na początek możesz wziąć udział w szkoleniu pt. „Life Dream Manager”, które organizuje 10 września w Poznaniu. Natomiast zanim się zdecydujesz, przejdźmy do trzech fundamentalnych kwestii, które dla Ciebie przygotowałem.

1. Analiza własnej sytuacji

 

Zacznijmy od czegoś pozornie oczywistego, ale w rzeczywistości wymagającego wysiłku. Przede wszystkim, zanim wymienisz swoje umysłowe „oprogramowanie” potrzebujesz zdawać sobie sprawę z aktualnego stanu Twojego „systemu operacyjnego”.

Co to znaczy? Pomyśl o tym przez chwilę – przez lata funkcjonujesz w bardzo podobny sposób. Używasz tych samych produktów, masz charakterystyczny styl bycia i rozumowania, przebywasz z podobnymi ludźmi, interesujesz się i skupiasz swoją uwagę na tym, co było, jest i będzie.

Analiza własnej sytuacji polega na odkryciu i zapisaniu (na przykład na kartce) wszystkiego, co jesteś w stanie powiedzieć na temat swoich nawyków, aktualnego sposobu myślenia i stylu życia. Popytaj o to swoją rodzinę, przyjaciół, partnera i znajomych. Dużo się o sobie dowiesz.

Skup się raczej na swoim umyśle. Znajdź odpowiedzi na to jak funkcjonuje i jak chciałbyś, żeby działał. O czym myślisz, kiedy wstajesz z samego rana? Na czym skupiasz się w ciągu dnia? Czy jesteś bardziej wizjonerem czy człowiekiem czynu? Jakie czynności wykonujesz nieświadomie? Czy skupiasz się bardziej na przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości?

Dobrym pomysłem jest wykonanie profesjonalnego testu psychologicznego, które są dostępne na rynku. Polecam w tym wypadku moją znajomą, która wykonuje takie testy metodą FRIS. Więcej informacji dostępnych tutaj.

Warto wydać na to trochę pieniędzy, ale jeśli wolałbyś coś darmowego to polecam Ci wykonanie testu na tej stronie.

Są to darmowe testy osobowości, dzięki którym wiele się o sobie dowiesz. Poszukaj w Internecie, a z pewnością znajdziesz tego więcej. Warto poświęcić na to czas.

 

2. Proces poszukiwania

 

Drugim elementem potrzebnym do zmiany jest wypracowanie nowego sposobu myślenia, z którym chcesz funkcjonować. Brzmi to enigmatycznie, prawda? Na razie mówimy tutaj tylko o tym, co chciałbyś osiągnąć. Nie kieruj się tzw. „ja idealnym”, czyli czymś co w psychologii nazywamy idealną i wymarzoną wersją siebie, do której wszyscy dążymy.

Chodzi mi o nowy schemat, wzór, specyfikę tego, w jaki sposób chcesz myśleć. Twój mózg przyjmuje swego rodzaju normy, których trzyma się na co dzień. Obejmuje to procesy nieświadome, nawyki, cykl życia dobowego, aktywności, do których Twój organizm jest przyzwyczajony i wiele innych czynników.

Zwróć uwagę, że sportowiec ma „we krwi” systematyczne treningi, podczas gdy ktoś inny zupełnie nie może się do nich zmotywować. To samo dotyczy pracy, żywienia i pozostałych aspektów naszego życia. Cały czas skup się na myśleniu o… sposobie myślenia.

Stwórz wzór lub szkic tego, jak chcesz myśleć. Jaki chcesz być na co dzień w stosunku do innych? Jak chcesz się motywować? O czym chcesz myśleć z rana, kiedy wstajesz z łóżka? Jakimi wartościami chcesz się kierować?

Dobrym pomysłem jest benchmarking, czyli coś co w biznesie nazywamy analizą porównawczą. Zwróć uwagę na sposób funkcjonowania, myślenia i praktyki stosowane przez konkurencję. W tym wypadku obserwuj osoby, które posiadają cechy i sposób myślenia, jakich pragniesz. Porozmawiaj z nimi, przygotuj sobie pytania i poproś o pomoc w procesie zmiany. Z pewnością to docenią.

 

3. Rozpocznij zmianę metodą Kaizen

 

Prawdopodobnie na tym etapie poczujesz mocną motywację do działania, jednak poproszę Cię o to, żebyś wprowadzał zmiany etapami. Krok po kroku, czyli dokładnie tak jak uczy metoda Kaizen. Więcej o tej metodzie poczytasz tutaj.

Jeśli zaczniesz wdrażać wszystkie zmiany na siłę i od razu, to wszystko może się posypać. Zacznij od najważniejszych aspektów. Np. przez cały najbliższy tydzień będę wszystkim obdarzać uśmiechem.

Co to zmieni w Twoim sposobie myślenia? Napędzi Twój optymizm, zmieni Twój stosunek do innych ludzi. Potem obierz na celownik następny obszar do poprawy i działaj, działaj, działaj!

Cały proces zajmie Ci długo, ale jeśli sukcesywnie będziesz pracował nad swoją zmianą osobistą to przyśpieszysz proces tzw. „przemiany charakteru”. Normalnie mówi się o tym, że trwa on ok. 7 lat, podczas którego doświadczamy życia i zaczynamy rozumieć więcej. To sprawia, że wypracowujemy nowy sposób myślenia.

Obierz konkretny kierunek i działaj zgodnie z planem. Bądź świadom swoich oczekiwań. Podejmiesz się niedługo pozornie prostych wyzwań i rozpoczniesz realizację małych celów, które w długim okresie prowadzą do zmiany Twojego myślenia.

W tym artykule to już wszystko. Oczywiście to zaledwie czubek góry lodowej, którą jednak warto zacząć eksplorować. Trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia!